26 Tem 2019

Dış Donanım Birimlerinin Bağlantılarını Yapmak


Bilgisayar bölümü okuyan her öğrencin staj defterinde olması gerek konulardan biri olan dış donanım birimler ve bağlantılarını yapmak konusu sizlerle paylaşıyoruz .Dilerseniz staj defterinize yazarken donanım birimlerinin tanımlarını, görsellerini ekleyebilirsiniz.

Dış Donanım Birimlerinin Tanımı:

Bilgisayarın iç donanımı ve  doğrudan bir parçası olmayan, ancak bilgisayara daha sonradan çeşitli portlar veya bağlantı kablolarıyla vasıtasıyla bağlanan cihazlara dış donanım birimleri denir. Klavye, fare, monitör,WebCam, tarayıcı, usb bellekler, harici hardiskler ,yazıcı, kart okuyucu, dış donanım birimlerine en iyi ve en kolay örneklerdir.

Dış Donanım Birimlerinin Bağlantılarını Nasıl Yapılır? :

  • Klavye: Klavyenin Bilgisayar kasasına bağlanacağı  PS/2 ve USB olmak üzere iki bağlantı noktası vardır ve bunların üzerinden bilgisayara bağlanır.
  • Fare(Mouse): Fare, PS/2 ve USB olmak üzere iki bağlantı noktası üzerinden bilgisayara bağlanır.
  • Monitör: Monitörler , ekran kartlarına bağlanırlar bu yüzden aralarında uyumluluk olması birbirlerini desteklemesi gerekmektedir.Günümüzde DVI ve D-SUB tipi çıkışlar vardır. Monitörü kasaya DVI VGA HDMI kablolarıyla bağlayabiliriz.
  • Yazıcılar: Nokta vuruşlu yazıcılar genellikle LPT portu adı verilen paralel port üzerinden bilgisayara bağlanır. Diğer yazıcılar ise USB üzerinden bağlanmaktadır.
  • Kamera(WebCam): Günümüzde USB üzerinden bağlanmaktadır.
  • Usb bellekler, harici hardiskler: USB portu üzerinden bağlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder