12 Oca 2020

Akü Sensörü Nedir?

Birçok modern otomobillerde akü sensörü bulunmaktadır. Bu akü sensörünü, pil sensörü olarak ta adlandırabiliriz. Genellikle, negatif akü terminaline veya kabloya monte edilirken, bazı otomobillerde, pozitif kutup başın da görebilirsiniz.

Akü sensörü görevi nedir:
Aküye giden ve aküden gelen akımı ölçerken, ayrıca pilin voltajını, şarj durumunu ve sağlıklı olup olmadığını da ölçer. Bazı otomobillerde, pilin sıcaklığını bile ölçerler.

Araç Beyni (ECU), yakıt verimliliği ve daha uzun pil ömrü için şarj sistemi voltajını, rölanti hızını ve diğer parametreleri hassas bir şekilde ayarlamak için bu girişleri kullanır. Bu sisteme Akü Yönetim Sistemi denir. Sistem pilin zayıfladığını algılarsa, pil gücünden tasarruf etmek için navigasyon, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı koltuklar gibi bazı elektrikli aksesuarları kapatabilir. Bu durumda, araç gösterge panelinde bir uyarı mesajı görüntüler.
Akü sensörü özellikle Stop-Start özelliği olan araçlarda önemlidir, çünkü akü yönetim sistemi akünün aracı yeniden çalıştırmak için yeterli şarjı olduğunu doğrulamalıdır. Bataryanın şarjı düşükse, Stop-Startözelliği devre bırakılır. Stop-Start özelliği olan araçlarda şarj sistemi akımı genellikle daha yüksektir. Bu nedenle, bazı araçlarda, sensör çıkarılmışsa veya pil değiştirilmişse, Araç beyni (ECU) akü parametrelerini yeniden öğreninceye kadar Stop-Start özelliğini bir süre devre dışı bırakır.
Aracınız da Akü sensörü ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere birçok elektrik problemi; gevşek veya aşınmış akü kutup başları veya akü sensörü etrafındaki nem / korozyon dan kaynaklanabilir. Düzgün çalışması için akü sensörü temiz ve kuru olmalı ve kutup başları sıkı olmalıdır.


Akü Sensörü Sorunları
En yaygın sorun, kir, nem veya akü asidinin sensöre girip hasar vermesi veya kısa devre yapmasıdır. Örneğin, bazı araçlarda (BMW gibi) akü bagajdaki yan bölmede bulunur ve aküye akan su sensöre zarar verebilir. Arızalı bir Akü sensörü start-stop dahil çeşitli elektrik problemlerine sebep olabilir. Pil sensörü hassas bir aygıttır ve pilin bakımı veya çıkarılması esnasında da zarar görebilir. O yüzden kutup başını söküp takarken dikkat etmeliyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder