16 May 2020

Bilgisayarda Yüksek Ses Nasıl Azalır?


Bilgisayarlardaki yüksek ses kullanıcıyı son derece rahatsız edebiliyor. Özellikle sessiz bir ortamda iseniz  daha fazla rahatsız olacağınız kesindir. Yüksek bilgisayar sesi baş ağrısı ve dikkat dağınıklığına sebep olabilir.. Böyle bir ortamda  çalışmak imkansız hale gelir. Bu durumlarda bilgisayardaki sesi azaltmanın birkaç yöntemi vardır. Kasanın içindeki tozlarda çalışmasını etkileyeceği için önce bir temizlik yapmak şarttır daha sonra ise sesin nerden geldiğini anlamanız gerekmektedir.


Bilgisayarınızda yüksek ses varsa öncelikle güç kaynağını kontrol etmeniz gerekmektedir.  Güç kaynağının içindeki tozlar fanın dönmesini engelleyip ses seviyesini artırmaktadır.Güç kaynağındaki tozları temizleyip deneyebilir veya yeni PSU alabilirsiniz.

İkinci olarak işlemci fanını kontrol etmeniz gerekmektedir.İşlemciniz fazla ısınıyorsa fanın dönüş hızı artmaktadır ve bu da ses seviyesini artırmaktadır. Bunun için yeni nesil işlemci soğutma fanları alabilirsiniz.

Kasa içerisinde bulunan diğer harici eski fanlarda ses seviyesini artırmaktadır. Yeni sessiz çalışan fanları tercih edebilirsiniz.


Hardisklerde çalışma sırasında ses çıkartmaktadır. Eğer eski tip hdd kullanıyorsanız ses seviyesi dahada artacaktır SSD’ler ses çıkarmadan çalışmaktadır ve daha iyi performans almanızı sağlar.

Yukarıdaki tüm yöntemlerin entegre uygulaması, bilgisayardaki gürültü seviyesini en alt seviyeye düşürmeye yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder