18 Oca 2017

Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır ?


Ağ Kurulumu – Ethernet Nedir ?

Ethernet, ağdaki tüm kullanıcı makinelere, bir linkin aynı bant genişliğini paylaşmasına izin veren bir ortam erişim yöntemidir. Kolayca ölçeklenebilir olmasından dolayı, Ethernet popülerdir. Yani, bir Fast Ethernet ve Gigabit Ethernet gibi yeni teknolojiler mevcut ağ altyapılarıyla oldukça kolay bütünleşmektedir. Ayrıca, ilk yapılandırma çalışmaları nispeten daha kolaydır ve hata giderimler oldukça basittir. Ethernet Data link ile Physical katman düzenlemelerini kullanır ve modülün bu bölümü, bir Ethernet ağını etkin olarak çalıştırmak, arıza gidermek ve sürdürmek için ihtiyacınız olan Data link ve Physical katman bilgilerini size verecektir.Çok terminolojik bir anlatıma istinaden Ethernet birden fazla bilgisayar, televizyon ve çevresel ürünleri birbirleri ile iletişime sokmaktır. Ağ kurulumu yapabilmek için aygıtlarımızın üzerinde Ethernet kartları vardır bu yüzden Ethernet bir Ağdır.

Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ağ Kurulumuna Başlamadan önce ağınızın nasıl bir yapıya sahip olacağına karar vermelisiniz. Kuracağınız Ağ bir işyeri veya Ev ağı olabilir bu ağların ne kadar esnek ve kullanılabilir olacağına siz karar vereceksiniz. Ağ tasarımınız, ağ için yeterli esnekliğe sahip olmalıdır Kablosuz bağlantıları destekleyen bir ağ hareket alanınızı arttırırken ağ kurulumu için biraz daha zaman ayırmanız anlamına geliyor. Bu konuda fazla bilginiz yok ise bir bilgisayar servisi ile anlaşarak uygun fiyatlara bunu yaptırabileceğinizi unutmayınız.
Hali hazırda işletmeler ağ kurulumu için anlaştıkları ağ network kurulumu şirketleri ağlarının yeterince güçlü olmasını fakat bunun karşılığında maliyeti çok düşük tutmak istemektedirler. Ağ kendi başına bir organizasyon olma gerekliliğini kabul etmezler ve kötü kalitesiz ağlarda çalışmak zorunda kalırlar.
Kuracağınız ağ için hangi donanımlara ve kablolara ihtiyacınız olduğunu çok iyi bilmeli ve iyi seçmelisiniz.Tüm süreçleri organize ettiniz ve sıra ağ kurulumunu yapmaya geldiyse sürecimiz şu şekilde işleyecektir. 

  1.            Ağ Donanımlarının Yüklenmesi
  2.            İnternet Bağlantısı Kurulumu (ihtiyaca göre olmayabilir)
  3.            Ağ Kurulum İşlemleri
  4.            Kablosuz Ağ Kurulumu için Gerekli Ayarlamalar.
  5.            Windows İşletim Sistemlerinde Yazıcı ve Dosya Paylaşımı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder