7 Haz 2016

Mekatronik Bölümünde Staj

Mekatronik Bölümünde Staj

Mühendislik Fakültesinde staj

Toplam zorunlu yaz stajı süresi 60 iş günüdür
Genellikle İkinci ve Üçüncü sınıfların sonunda 30'ar gün olarak yapılır
Tek seferde genellikle en az 10 veya 20 , en fazla ise 30 gün staj yapılabilir
Stajlar uygulama ve yönetim stajı olarak 2’ye ayrılır .

Teknoloji Fakültesinde staj 

Toplam zorunlu yaz stajı 72 iş günüdür .
Birinci sınıfın sonunda 12 , ikinci sınıfın sonunda 30 , üçüncü sınıfın sonunda da 30 gün olarak ayrılır.
Ayrıca 7. yarıyıl boyunca staj yapılır .
Stajlar uygulama ve yönetim stajı olarak 2’ye ayrılır .Mekatronik Mühendisliğinde staj yapılabilecek başlıca sektörler ?

Otomotiv, Otomasyon, Havacılık, Raylı Sistem, Robotik, Endüstriyel Üretim, İmalat, Elektrik, Elektronik, Programlama, Yazılım

Mühendisler birçok departmanda birçok mühendis şeklinde çalışabilir, okudukları bölümlerle değil yaptığı işle isimlendirilirler ?

Üretim Mühendisi
Proje mühendisi
Yazılım Mühendisi
AR-GE Mühendisi
Tasarım Mühendisi
Bakım-Onarım Mühendisi
İmalat Mühendisi
Satış Mühendisi
Kalite-Kontrol Mühendisi
Satın Alma Mühendisi
    Bu mühendislik departmanlarından da birine veya birkaçına karar vermemiz gerek . Çünkü birbirinden apayrı meslek gruplarıdır bunlar. Yazılım mühendisiysen Programlama Dillerine ileri derecede hakim olmalısın . Tasarım mühendisiysen Katı modellemeye tamamen hakim olmalısın . Üretim mühendisiysen kontrol ve takip yeteneğine, İmalat mühendisi isen malzeme bilgisine vs. vs.   Özetle , çalışmak istediğin sektöre ve çalışmak istediğin departmana önceden karar verilmesi gerekir .
Daha sonra , doğru şirketi bulmalısınız. Kendimize en uygun şirketi bulmamız gerekir .
Tabii bulmakla da bitmiyor . Mülakatlar , sınavlar , not ortalamaları , Yabancı dil ve belki birazda Torpil...

     İyi bir staj yeri için sağlam bir CV hazırlamakla başlayabilirsiniz . Cv hazırlarken bireysel yeteneklerinizi ön plana çıkarın. AutoCad, Excel vs. bilgi seviyenizi, gömülü sistemlerle uğraştığınızı, teknik yeterliliklerinizi ve en önemlisi Yabancı Dil bilginizi vurgulayın.

        Staj yeri bulmak için erken davranın. Yaz stajı için mart, nisan, mayıs ayları idealdir. Geç kalırsanız staj kontenjanımız doldu gibi cevaplarla karşılaşabilirsiniz. Gerçi okulunuzun belirlediği staj takvimine dikkat etmek daha iyi olur.


Bir kaç staj yeri tavsiyesi; Viko, Bosch , Ford, Havelsan, Hyundai, Toyota , BSH , Aselsan , Tusaş Tai gibi şirketlere kendi sitelerinin İK kısmından yada kariyer sitelerinden başvurular yapabilirsiniz.

İlaveten  mekatronikmuhendisligi.com adlı internet sitesinde Mekatronik Bölümü ile ilgili pek çok bilgi mevcut  yararlı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder